Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu, który realizuje nasza szkoła od września 2022r. cieszą się dużym zainteresowaniem. Zakupiony sprzęt wykorzystywany jest nie tylko na lekcjach obowiązkowych - do realizacji podstawy programowej, ale także na zajęciach dodatkowych.
Nasza szkoła bierze udział w programie "Laboratoria Przyszłości"
Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Zwłaszcza telewizor edukacyjny wykorzystywany jest bardzo często. Na przedmiotach języka polskiego, niemieckiego, angielskiego, historii, przyrodzie, geografii, a także w edukacji wczesnoszkolnej służy do utrwalania i powtarzania wiadomości oraz uatrakcyjnia lekcje.
Odbyły się już lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków Lego Education Spike Prime. Poprzez udział w kreatywnej zabawie uczniowie chętnie zdobywają nowe umiejętności.
Na lekcjach techniki uczniowie zapoznali się z działaniem stacji lutowniczej otrzymanej w ramach projektu.
Ponadto w listopadzie przeprowadzono dodatkowe szkolenie dla nauczycieli na temat wykorzystania w praktyce zestawów do robotyki na lekcjach.
11 stycznia uczniowie klasy szóstej zostali wprowadzeni w świat modelowania 3D. Na lekcji dodatkowej matematyki zapoznali się z możliwościami wykorzystania drukarki 3D. Mieli okazję zobaczyć efekty pracy tej drukarki – została wydrukowana choinka :) Drukarka 3D jest częścią wyposażenia, jakie otrzymała nasza szkoła w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
W II półroczu nauki szkolnej nauczyciele i uczniowie nadal chętnie
korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria
Przyszłości. Zajęcia z użyciem telewizora edukacyjnego ciągle są
atrakcyjne i służą utrwalaniu bądź zdobywaniu nowych wiadomości.
Ostatnio uczniowie uczą się również obsługi drukarki 3D, która pomaga
w wykonywaniu nie tylko pomocy dydaktycznych, ale również
indywidualnych projektów (zwierzęta).
Kolejne miesiące pracy z narzędziami zakupionymi w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków Lego Education Spike Prime. Uczą umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia oraz rozwijają kompetencje społeczne, takie jak komunikacja i współpraca w grupie.
W dalszym ciągu nauczyciele korzystają z telewizorów edukacyjnych, które umożliwiają prowadzenie ciekawych i angażujących zajęć. To także doskonały sposób na zainteresowanie uczniów tematem, ułatwienie przyswajania informacji i trwalsze zapamiętywanie.
Na lekcji techniki szóstoklasiści korzystali ze stacji lutowniczej. Uczyli się łączyć elementy elektryczne za pomocą lutownicy grotowej i „hotair”. Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki niej można już samodzielnie dokonywać drobnych napraw, gdzie niezbędne jest wykonywanie precyzyjnych lutów.
Kolejni uczniowie zapoznali się z budową drukarki, rodzajami filamentów oraz możliwościami, jakie daje druk 3D w przemyśle, budownictwie, medycynie oraz innych dziedzinach. Uczniowie nauczyli się ładować i wyładowywać filament oraz projektować w programie 3D.
Druk 3D wykorzystano m. in. do wydrukowania breloczków.
Klasy młodsze z wielką ciekawością oglądały drukowanie minionka.
Największą radość sprawiają uczniom nowe roboty edukacyjne – GENIBOTY. Zaopatrzone w wiele funkcji służą nauce programowania, otwierając dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji. Geniboty rozwijają u dzieci miękkie kompetencje takie jak: algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, zachęcają do eksperymentowania.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Kolejny rok szkolny i kolejne możliwości z Laboratoriami
Przyszłości, które umożliwiają nam nieustannie rozwój i kreatywną
edukację.
To już drugi rok z odpowiednim wykorzystaniem sprzętu pozyskanego z projektu. Niezmiennym powodzeniem cieszy się u nas telewizor edukacyjny z dotykowym ekranem. Korzysta się z niego podczas opracowywania zagadnień z różnych przedmiotów szkolnych – ścisłych, humanistycznych, a nawet artystycznych. To doskonały sposób na zainteresowanie uczniów tematem zajęć, łatwiejsze przyswajanie wiedzy i jej efektywniejsze utrwalanie.
Używając telewizora i tabletów, które mają dostęp do wielu zasobów edukacyjnych, powtarza się materiał wykorzystując ćwiczenia i quizy multimedialne w aplikacji Kahoot.
Możliwość korzystania z różnego rodzaju aplikacji i platform wspiera prowadzenie zajęć nie tylko tych obowiązkowych, ale również pozalekcyjnych tj. zajęć w świetlicy, zajęć terapii pedagogicznej, czy logopedii...
To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.
Telewizor edukacyjny służy również podczas konkursów i szkolnych uroczystości.
W ramach realizowanego projektu, uczniowie systematycznie korzystają z zajęć robotyki. Zestawy klocków Lego WeDo2.0 dają wiele możliwości, wspaniale rozwijają orientację przestrzenną, uczą planowania i współpracy w grupie.
Zabawa w programowanie z Genibotami...
Ułożony przy pomocy kart do kodowania program pozwala wprowadzić robota w ruch i
sprawić, żeby wykonywał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu dzieci mają
możliwość
poznania podstawowych konstrukcji programistycznych...
W trakcie kolejnych zajęć młodsi uczniowie poznawali bliżej
drukarkę 3D oraz technologię przestrzennego wydruku w 3D.
Natomiast starsi uczniowie projektowali różne gadżety, np.
skrzaty, gwiazdy, choinki, które później drukowali i
wykorzystywali jako ozdoby choinkowe.
Uczniowie klasy V poszerzyli swoje kompetencje techniczne
biorąc udział w zajęciach technicznych z obsługi stacji
lutowniczej. Poznali stację na gorące powietrze oraz
lutownicę kolbową.
W II półroczu odbyły się kolejne zajęcia z wykorzystaniem zakupionego sprzętu w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Właściwie powszechne stało się już używanie telewizorów edukacyjnych na obowiązkowych i dodatkowych lekcjach. Dzięki nim lekcje sporo zyskały na swojej różnorodności, są bardziej dynamiczne i atrakcyjniejsze. Poza standardowym zapisywaniem informacji, można w szybki sposób włączyć do tematu lekcji film czy pokazać zdjęcia.
Wspaniałą i atrakcyjną formą nauki są ćwiczenia interaktywne utrwalające materiał lub sprawdzające, na ile materiał został przyswojony.
Na zajęciach dodatkowych z terapii pedagogicznej, logopedii czy na zajęciach świetlicowych uczniowie chętnie korzystają z zaproponowanych portali, gier edukacyjnych, quizów, czy krzyżówek... Przy okazji stałe rozwijają swoje umiejętności informatyczne i kompetencje cyfrowe - niezbędne w dzisiejszym świecie.
W II półroczu telewizor edukacyjny ponownie znalazł zastosowanie podczas szkolnych uroczystości i wydarzeń. Dzięki niemu można było obejrzeć ciekawe, wesołe prezentacje multimedialne przygotowane dla Pań Nauczycielek odchodzących na emeryturę oraz uczniów opuszczających mury naszej szkoły.
Telewizor posłużył także zaproszonym do naszej szkoły gościom. Zarówno Pani pielęgniarka jak i Pani dietetyk wsparły swoje prelekcje, dotyczące tematów prowadzenia zdrowego trybu życia i zdrowych nawyków żywieniowych, dodatkowymi ciekawostkami ...
Telewizor został wykorzystany także na Szkolnym Dniu Projektowym. Uczniowie każdej klasy dali popis zumby :)
Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mają możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a sami nauczyciele, otwarci na nowe sposoby przekazywania wiedzy, mają skuteczne sposoby na urozmaicenie zajęć.
W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Breloczki, czyli figury geometryczne z drukiem 3D” uczniowie klasy V projektowali breloczki w programie Tinkercad , a następnie je drukowali.
14.03 - na dzień liczby Pi - została zaprojektowana i wydrukowana zawieszka
Następna ciekawa lekcja - składanie robotów z wydrukowanych na drukarce 3D elementów
10 kwietnia dla trzecioklasistów biorących udział w Ogólnopolskim Turnieju Rummikub powstała kolejna zawieszka
A oto inne zabawne przedmioty powstałe z ruchomych elementów z drukarki 3D...
Niespodzianka na zakończenie roku szkolnego dla absolwentów naszej szkoły
Nadal trwają zajęcia robotyki z zestawami klocków LEGO WeDo 2.0. Uczniowie klasy I zamieniają się w młodych konstruktorów i programistów. Podzieleni na grupy budują modele łazików, żab, dinozaurów, kwiatów, a następnie tworzą programy, które poruszają modele. Zestawy tych klocków lego pozwoliły ożywić utworzone modele i wprowadzić uczniów w interesujący świat robotyki oraz programowania poprzez zabawę.
Na lekcji techniki kolejni uczniowie zdobywali nowe umiejętności związane ze stacją lutowniczą. Poznali zasady BHP przy posugiwaniu się urządzenimi, które mogą być gorące. Poznali budowę i zasadę działania stacji lutowiczej, aż wreszcie doświadczyli trudnej sztuki łączenia metali za pomocą lutowania.
Tak nam minął kolejny rok z nowoczesnym sprzętem. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wieprzu
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Wieprzu
ul. Beskidzka 324
34-122 Wieprz
Telefon/fax: 33 875 51 91 konto do wpłat: 21 1050 1100 1000 0022 7926 0612
E-mail: sekretariat@zsp2.wieprz.pl